Paylaş:
25 Nisan 2024
Paylaş:

Güçlendirilmiş konstrüksiyon, performans, sanitasyon ve yalıtım. Yeni Multiplexa kare elek her bir detayındaki geliştirilmiş endüstriyel tasarımı sayesinde, kullanıcıları için tamamını bir arada sunuyor…

 

Yeni Multiplexa kare elek (MQA), tahıl öğütme teknolojisinde 30 yılı aşkın deneyim ve yeni mühendislik standartlarının sentezi ile İMAŞ Ar-Ge ekibi tarafından tasarlandı.  Mart 2024 itibariyle resmi olarak tanıtılan yeni Multiplexa, 10 pasaja kadar kullanılabilen mevcut seçenekleri ile değirmenlerdeki yüksek kapasite ihtiyaçlarını kolayca karşılayabiliyor.

 

Daha da ötesinde yeni Multiplexa, önemli tasarım iyileştirmeleri ile beraber kullanıcıları için güçlendirilmiş konstrüksiyon, performans, sanitasyon ve yalıtımı bir arada sunuyor.

 

En son test ve analiz teknolojileri kullanılarak geliştirildi

 

Sonlu Elemanlar Analizi (FEA) günümüzde savunma ve havacılık sektörü başta olmak üzere mühendislik dünyasının vazgeçilmez bir parçası olarak kullanılmaktadır. İMAŞ Ar-Ge ekibi olarak, Multiplexa’nın yapısal davranışı ve titreşim karakteristiklerinin belirlenmesi ve çalışma ortamındaki performansının simülasyonu için FEA teknolojisinden yararlanıldı. Gerçek çalışma koşullarındaki performansın ölçülmesi için gerinim ölçer ve ivmeölçerler kullanılarak performansı doğrulandı ve Multiplexa, benzersiz gürbüz yapısına ulaştırıldı.

 

TAHRİK SİSTEMİ

 

Performans

 

Yeni Multiplexa kare elek, güçlü tahrik sistemi ile kesintisiz ve sorunsuz çalışma sunuyor. Üç katmanlı çelik sacdan imal edilen tahrik sistemi ağırlık şasesi , çalışma esnasındaki yoğun vibrasyon yüklerine karşı yüksek dayanım sağlar. Ayrıca, rulman yataklarının alt kısmında bulunan denge yayı, düşey yüklerin rulmanlara eşit dağıtılmasını sağlayarak sistemin daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur.

 

Merkezi Yağlama Sistemi

 

Yeni Multiplexa kare elek, tahrik sistemi üzerinde bulunan rulmanlar için merkezi yağlama sistemi ile donatılmıştır. Bu sayede periyodik bakım işleminde kolaylık ve işlevsellik sunmaktadır.

 

KONSTRÜKSİYON

 

Kaynaksız Üretim

 

Günümüzde dahi birçok kare elek, şase bağlantı noktalarında kaynak kullanılarak üretilmekte ve bu durum zamanla, çatlama ve benzeri hasarlara neden olabilmektedir. Yeni Multiplexa kare eleğin ‘kaynaksız’ tasarımı, üretim esnasındaki standardizasyon problemleri ve benzeri sorunları ortadan kaldırmıştır.

 

Moltiplexa için özel olarak tasarlanıp geliştirilen alüminyum ekstrüzyon profiller ile döküm üst/alt çerçeveleri, vidalama tekniği ile birbirine bağlanır. Bu yapı sayesinde yeni Multiplexa, yüksek geometrik tamlığa, elek kasalarının kolay sökülüp takılmasına, geliştirilmiş sızdırmazlık özelliklerine ve arttırılmış yorulma ömrüne sahiptir.

 

İYİLEŞTİRİLMİŞ İZOLASYON

 

Yeni Multiplexa kare eleğin pasaj duvarları ve kapılarındaki izolasyon kalınlığı, önceki modeller ile kıyaslandığında 5 mm’den 14 mm’ye çıkarıldı. Bu sayede elek içerisinde optimum ısı yalıtımı sağlanırken buna bağlı olarak iç sıcaklığın artışı, yoğuşma gibi riskler ortadan kaldırılmıştır.

 

SANİTASYON

 

Yeni Multiplexa kare elek artırılmış izolasyonu yanı sıra, mükemmel sızdırmazlık sağlayan tasarımı ile, mikroorganizmalar ve hijyen sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

 

Ayrıca ürünle temas eden tüm iç yüzeyler, yapışmayı önemli ölçüde azaltacak şekilde paslanmaz çelik ile kaplanmış olup, özellikle yüksek nem ve sıcaklıkta çalışan B1-B2 pasajları için tavsiye edilebilecek bir çözümdür.

 

Arttırılmış Akış Kanalı Mesafesi

 

Pasaj duvarları ile elek kasaları arasındaki mesafe % 40 oranında (45 mm’den 63 mm’ye) artırılmış olup, bu sayede elek içerisinde daha düzgün bir ürün akışı sağlanmış ve ürün birikmesi/yapışma problemi ortadan kaldırılmıştır.

 

Yuvarlatılmış Köşeler

 

Pasaj duvarları, kapılar ve elek baskı kutularının tüm iç köşeleri geniş bir yarıçap ile yuvarlatılarak, ürün yapışması, birikmesi, küflenme, kontaminasyon vb. riskleri önlenmiş, daha iyi sanitasyon koşulları sağlanmıştır.

 

Yeni Tasarımlı Pasaj Kapıları

 

Halen birçok üretici tarafından kullanılmakta olan lamine suntadan imal elek pasaj kapıları, ortam neminden dolayı zaman içerisinde deforme olabilmektedir. Yeni Multiplexa’nın pasaj kapılarına, kalınlığı artırılmış paslanmaz çelik kaplama eklenmiştir.