Paylaş:
28 Şubat 2024
Paylaş:

Tahıl ve yem değirmenciliği teknolojilerinde Türkiye’nin 2023 yılı ihracat lideri olan İmaş, dünya çapında anahtar teslimi projeler inşa etmeye devam ediyor. Hali hazırda Afrika genelinde birçok referansı bulunan İmaş, World Food Industry için Kamerun’da inşa ettiği günlük 160 ton kapasiteli yeni un değirmeni projesini Aralık 2023’te tamamlamış bulunuyor.

 

İmaş bugün tahıl ve yem değirmenciliği teknolojilerinde önde gelen küresel markalardan biri olma vizyonu ile sektörde hızla ilerliyor. Dünya çapında 5 kıtada anahtar teslimi un, mısır ve yem fabrikaları inşa eden İmaş, hali hazırda Afrika’da da oldukça aktif olup Kenya, Tanzanya, Nijerya, Sudan, Zambiya vb. ülkelerde birçok önemli proje referansına sahiptir. Ayrıca İmaş, 3×800 TPD toplam kapasitesiyle Afrika’nın en büyük un değirmeni komplekslerinden birini de yakın zamanda tamamlamış bulunuyor.

 

İmaş, Kamerun’un önde gelen gıda ve perakende gruplarından olan ve merkezi başkent Yaounde şehrinde bulunan World Food Industry’ye ait yeni un değirmeni projesini Aralık 2023’te tamamladı. İlk un değirmeni projesi de 2021 yılında İmaş tarafından inşa edilen World Food Industry, günlük 160 ton kapasiteli yeni yatırımının anahtar teslim tedarik ve teslim işi için de yeniden İmaş ile anlaşmayı tercih etti.

 

Proje Detayları

 

Yeni un değirmeni Kamerun’un finans ve ticaret merkezi kabul edilen Douala şehrinde bulunuyor. Günlük 160 ton buğday işleme kapasitesine sahip olan tesiste iki farklı tip un üretilmekte ve World Food Industry’nin ülke genelindeki 40’dan fazla noktada bulunan yerel süpermarket ve ekmek fırını zincirlerine dağıtılmaktadır.

 

Yeni projenin inşası imalat, mühendislik, montaj ve devreye alma hizmetleri dahil olmak üzere, anahtar teslim olarak İmaş tarafından tamamlandı. Tesisteki komple makine ve ekipman üretimi, firmanın üretim gücü ve kapasitesi sayesinde yaklaşık 6 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlanmıştır. Projenin mekanik ve elektrik montajı da İmaş’ın deneyimli projelendirme, montaj ve süpervizör ekipleri tarafından yine yaklaşık 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

 

Steral’den Çelik Yapılar

 

Değirmen makine ve sistemlerinin yanı sıra, tesis binasının çelik konstrüksiyonu da bir İmaş markası olan Steral tarafından yapıldı. Steral, bugün endüstriyel çelik binalarda çok güçlü bir ortak olmasının yanı sıra fuar merkezleri, otel binaları ve alışveriş merkezleri gibi büyük projeler de inşa etme kapasitesine sahiptir. İmaş, Steral ile aynı zamanda tahıl ve yem değirmenciliği endüstrilerinde çelik binaların dahili üretimini yapan tek şirkettir.

 

Otomasyon Teknolojisi

 

Un değirmenindeki buğday alımından un paketlemeye kadar tüm proseslerin akışı SCADA otomasyon sistemi aracılığıyla merkezi olarak yönetilebilmektedir. Sistem tesisteki üretim miktarı, randıman, tüketim vb. konularda gerçek zamanlı raporlama özelliğine sahiptir.

 

Tesisteki en son otomasyon teknolojisi İmaş satış sonrası ekibinin teknik yardım, sorun giderme, check up vb. uzaktan destek hizmetleri için tesise anlık olarak uzaktan bağlanmasını dahi mümkün kılıyor.