Paylaş:
06 Eylül 2023
Paylaş:

DESMÜD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, Cadde TV kanalında gerçekleşen röportajda Türk değirmen ve sektör ekipmanları üreticilerinin uluslararası arenadaki başarılarına ve Hindistan pazarındaki büyüme potansiyeline dikkat çekti. Demirtaşoğlu Türk firmaları değirmen makinası üretimi konusunda üreticilerimizin dünya genelinde ilk beşte yer aldığını ve son derece ileri teknoloji kullanarak kaliteli ürünler üretildiğini ifade etti.

 

Başkan Demirtaşoğlu ayrıca, günümüzdeki ekonomik dalgalanmaların sanayicilerin kredi erişimini zorlaştırdığını ve bu nedenle ihracatı artırma koşuluyla ek faiz desteğinin sağlanması gerektiğini belirtti. Bu yaklaşımın Türk sanayisine can suyu olabileceğini vurguladı.

 

Hindistan'ın nüfus açısından Çin'i geçerek dünyanın en büyük ülkelerinden biri haline geldiğini ifade eden Demirtaşoğlu, Hindistan'ın yazılım ve finans sektörlerindeki büyümesinin uluslararası firmaların ilgisini çektiğini dile getirdi. Ayrıca, genç ve çalışkan bir nüfusa sahip olan Hindistan'ın, Türk firmaları için büyük bir işbirliği fırsatı sunduğunu ve büyük bir pazar potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

 

DESMÜD üyelerinin katıldığı ve birlikte organize edilen AgriTech Fuarı'nda açlışın birlikte yapıldığını, önemli bağlantılar kurulduğunu ve toplamda 50 milyon dolarlık görüşmeler gerçekleştiğini belirten Demirtaşoğlu, yakın gelecekte bu rakamın 25 ila 30 milyon dolarlık kısmının netleşeceğini ve toplamda 70 ila 80 milyon dolarlık anlaşmaların olabileceğini öngördüğünü ifade etti.

 

Zeki Demirtaşoğlu Türk değirmen ve sektör ekipmanları üreticilerinin uluslararası arenada büyümeye devam edeceğini ve Hindistan gibi büyük bir pazarla işbirliği fırsatlarını önümüzdeki dönemlerde artacağını söyledi.

 

Röportajın tamamını dinlemek için: