Paylaş:
30 Temmuz 2023
Paylaş:

İMAŞ Ar-Ge ve mühendislik ekibi değirmencilik sektöründe polimerik kompozitlerin ilk kez kullanımı ile, vals makineleri için Polimer Bileşenli Taşıyıcı Gövde® isimli yeni şase konstrüksiyonunu geliştirerek piyasaya sürdü.

 

Geleneksel olarak vals makinelerinin taşıyıcı şasi üretimi, kaynaklı çelik veya pik döküm metodu ile yapılmaktadır. Bunun yerine İMAŞ bugün çok daha iyi titreşim sönümleme özelliğine sahip olma avantajı ile, valsler için daha yüksek güvenilirlik ve daha uzun süreli dayanıklılık sunan yeni Polimer Bileşenli Taşıyıcı Gövde® konstrüksiyonunu tanıtıyor.

 

Günümüzde halen sektördeki birçok vals üreticisi şase üretiminde kaynaklı çelik metodunu kullanmaktadır. İMAŞ, 2010 yılından itibaren vals makinelerinde konsept değişikliği yaparak pik döküm şasi kullanmaya başlamıştı. Sektörünün öncüsü misyonu ile İMAŞ, vals şaseleri üzerinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerine devam etmiş ve 2020 yılında vals şaseleri için polimerik kompozit malzeme kullanılabilirliğinin araştırılması konusundaki proje faaliyetlerine başlamıştır.

 

Bugün, ürün geliştirme, saha testleri ve fikri haklar süreçlerinin tamamlanması ile Multimilla vals makinesi, yeni Polimer Bileşenli Taşıyıcı Gövde® ile dünya çapında satışa sunulmaktadır.

 

Lansman ve ilk ödül

 

İMAŞ'ın yeni Polimer Bileşenli Taşıyıcı Gövde® tasarımı, Amerika Birleşik Devletleri'nin Minnesota eyaletinde düzenlenen IAOM ABD Konferans ve Fuarında 'Product Showcase 2023' inovasyon ödülüne layık görüldü.

 

Polimerik Kompozit nedir?

 

Polimerik kompozitler, polimerlerin (termosetler veya termoplastikler) çeşitli şekil ve boyutlarda sürekli ve süreksiz takviyeler/dolgular kullanılarak geliştirilen ve kullanım amacına yönelik olarak tasarlanıp üretilebilen özel malzemelerdir.

 

Polimerik kompozitler havacılık, denizcilik ve otomotiv endüstrileri başta olmak üzere birçok alanda yaygın olarak kullanılmakta, kullanım yerine ve beklentilere yönelik olarak tasarlanabilir ve üretilebilir olmaları sebebiyle birçok uygulamada kendilerine yer bulmaktadır.

 

Titreşimin makine ve bina üzerindeki etkileri

 

Çalışması sırasında titreşim oluşturan makineler, bazı potansiyel tehditleri de beraberinde barındırmaktadır. Kısa vadede yüksek titreşim seviyeleri, hassas çalışma ayarlarında bozulmalara neden olabilmekte; proses ve ürün kalitesinde tutarsızlıklara yol açabilmektedir. Bu sebeple, oluşan titreşimlerin sönümlenmesi ve yıkıcı rezonansa sebep olmayacak düzeye indirilmesi gerek makineler için gerekse binalar için hayati önem taşımaktadır.

 

Titreşim, uzun vadede makine bileşen ve malzemelere (rulmanlar, rulman yatakları, diğer hareketli parçalar vb.) sürekli etki ederek hasar gelişimine ve makine ve bileşenlerin ömrünün kısalmasına yol açabilmektedir. Öte yandan, makinelerin sebep olduğu titreşimler fabrika binalarının statik yapısında dahi sorunlara yol açabilirken işçi sağlığı ve güvenliği açısından da tehdit oluşturmaktadır.

 

Multimilla Vals Makinesi yeni Polimer Bileşenli Taşıyıcı Gövde® sayesinde daha yüksek operasyonel güvenilirlik ve uzun süreli dayanıklılık sunuyor.

 

İMAŞ ar-ge merkezinin uzman mühendisleri ve Konya Teknik Üniversitesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi'nden bilim insanlarının katkılarıyla yürütülen test ve ölçümlere göre, polimerik kompozit malzemenin dökme demir malzemeden yaklaşık on kat, ve kaynaklı çelik konstrüksiyondan ise yirmi kat daha iyi titreşim sönümleme özelliğine sahip olduğu tespit edilmiştir.

 

Çevreci yaklaşım, düşük salınım

 

Geliştirilen polimerik kompozit şasi malzemesi, daha iyi vibrasyon sönümleme özelliğinin yanı sıra düşük termal iletkenlik, daha yüksek sertlik ve korozyon direnci, ayrıca daha düşük üretim süresi, maliyeti ve karbon ayak izi gibi üretim esnekliği açısından önemli avantajlar da sunuyor.

 

İMAŞ Üretim ve Ar-Ge'den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat APAKHAN, 'İMAŞ olarak makinelerimizin teknolojisi kadar güvenilirliğinin de önemli olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple, makine ve sistemlerimizin yapısal tasarımını yeni mühendislik standartlarını izleyerek sürekli olarak geliştirmekteyiz. Bugün polimerik kompozitlerin değirmencilik sektöründe ilk kez kullanımı ile öncü bir adım attığımıza inanıyoruz.'

 

Polimer Bileşenli Taşıyıcı Gövde®, Multimilla vals makinesi yanı sıra Viteral serisi flake vals, çekiçli değirmen ve pelet presi makineleri dahil olmak üzere İMAŞ'ın bazı yem öğütme makineleri için de hali hazırda kullanılıyor.