Paylaş:
04 Mayıs 2023
Paylaş:

IGC'ye göre, 2022/23 döneminde toplam tahıl (buğday ve iri taneli tahıllar) üretimi 2,248 milyon ton ile Kasım Hububat Piyasası raporuna göre sekiz milyon ton azaldı. Toplam tüketim Ocak ayına göre dokuz milyon ton azaldı ve daha büyük açılış stokları ile sezon sonu devir rakamı (ilgili yerel pazarlama yıllarının toplamı) iki milyon ton artarak 579 milyona yükseldi, bu rakam hala sekiz sezonun en küçüğü. Toplam ticaret geçen aya benzer şekilde, yıllık bazda (y/y) yüzde 4 düşüşle 407 milyon ton olarak görülüyor.

 

Konsey'in 2023/24 için ilk tahminleri, dünya mısır hasat alanında hafif bir artış içerirken, arpa ekim alanı daha düşük görülüyor. Kontrolsüz bölgelerdeki tarımsal faaliyetlere ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, Ukrayna'ya ilişkin rakamlar belirsiz olmakla birlikte, geçici olarak bölgenin yıllık bazda keskin bir şekilde düştüğü görülmektedir. Dünya buğday görünümü arzın daralması yönündedir ve genel tüketimin artma eğiliminde olmasıyla birlikte stokların daralacağı tahmin edilmektedir.

 

Özellikle ABD'deki rekolte tahmini ve Arjantin'deki beklentilerin azalmasına bağlı olarak, 2022/23 dünya soya fasulyesi üretimi bir önceki aya göre yedi milyon ton azalarak 378 milyon ton olarak görülüyor. Arzdaki net azalma, tüketim ve stoklar için aşağı yönlü görünümlere yansıyor, ancak her ikisi de yıllık bazda artmaya devam ediyor. Ticaretin 1 milyon ton daha düşük olacağı tahmin edilse de, hacimler yine de yıllık bazda %7 daha yüksek olacaktır. 2023/24 için yapılan ön tahminlerde, önde gelen ihracatçıların artışları da dahil olmak üzere, dünya hasat alanının yıllık yüzde iki oranında genişleyeceği öngörülmektedir.

 

Dünya pirinç üretimi için 2022/23 beklentileri bir önceki aya göre değişmezken, Hindistan'ın notunun düşürülmesine bağlı olarak azalan tüketim görünümü nedeniyle stoklar hafifçe artırılarak 170 milyon tona (179 milyon) yükseltildi. Uluslararası fiyatların yükselmesi ve bazı önemli ihracatçılarda mahsulün azalması nedeniyle, dünya pirinç ticareti 2023 yılında (Ocak/Aralık) bir önceki yılın rekor seviyesinden gerileyebilir, ancak Hindistan'ın güçlü ihracatı sayesinde ortalamanın oldukça üzerinde kalması bekleniyor.

 

Özellikle Çin'e ilişkin rakamların yükseltilmesiyle 2023 ticareti, yıllık bazda %6'lık bir düşüşe rağmen yaklaşık 52 milyon tona yükselmiştir. Dünya hasat alanının 2023/24 döneminde toparlanacağı ve Asya ve Amerika'daki artışlar da dahil olmak üzere yıllık yüzde bir oranında genişleyeceği tahmin edilmektedir. Emtialar arası karışık değişimlerle IGC Hububat ve Yağlı Tohumlar Endeksi (GOI) bir önceki aya göre yüzde bir, bir önceki yıla göre ise yüzde iki azaldı.

 

Tahıl üretimi düşecek

 

Üst üste dört yıllık artışın ardından, mısır ve sorgum üretimindeki düşüşün buğday, arpa ve yulaf üretimindeki artıştan daha fazla olması nedeniyle 2022/23 döneminde küresel tahıl üretiminin 42 milyon ton düşeceği tahmin edilmektedir. Azalan yem ve sanayi alımına rağmen, dünya stoklarının 18 milyon ton daha daralması ve yıllık bazda art arda altıncı kez daralması bekleniyor. Ana hububat ürünlerinde yaşanan geniş çaplı düşüşlerle birlikte toplam ticaretin son üç yılın en düşük seviyesine gerilemesi bekleniyor. Brezilya'daki yüksek rekolte ve küçük üreticilerdeki artışlarla birlikte, 2022/23 küresel soya fasulyesi üretiminin yıllık %6 artışla zirveye ulaşacağı öngörülüyor. Soya ürünlerinin artan alımının rekor kullanımı desteklediği görülürken, ihracatçıların rezervlerinin tarihsel olarak sıkı kalmasına rağmen ılımlı stok birikimi bekleniyor. Ticaretin yüzde yedi artışla 167 milyon tona ulaşacağı tahmin edilirken, Brezilyalı ihracatçılar diğer tedarikçilerin daha az sevkiyat yapmasıyla talepteki paylarını artıracak.

 

Önemli üreticilerin daha küçük mahsullerine bağlı olarak, küresel pirinç üretiminin yıllık yüzde iki oranında düştüğü görülüyor. Hindistan'da COVID-19 bağlantılı gıda güvenliği önlemlerinin sona ermesi ve Çin'deki olası bir düşüş nedeniyle, stoklar daralırken tüketim yıllık altı milyon ton düşebilir.

 

Kaynak: Milling and Grain