Paylaş:
23 Mayıs 2019
Paylaş:

Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD), dünyanın birçok yeriyle ilişkilerini güçlendirmek ve sektörel bağlantılarını üst seviyelere çıkarmak için faaliyetlerine devam ediyor. Türk değirmen sektörünün sivil toplum alanındaki tek temsilcisi olan DESMÜD, Afrika’daki faaliyet gösteren SKYLAR ile imzaladığı anlaşmadan sonra şimdi de Balkanlarla ilişkilerini geliştirmek için Balkan Göçmenleri ve İktisadi Araştırmalar Vakfı (BİSAV) ile iki taraf arasında hayata geçirilecek işbirliğine ilişkin anlaşmanın imza töreninde bir araya geldi. Kuruluşundan sadece 1,5 yıl geçmesine rağmen Türkiye’de birçok önemli faaliyete imza atan DESMÜD, ülkemizin çok önemli tarihi ve ticari bağlarının bulunduğu Balkan coğrafyasında çalışmalarına da büyük öncelik veriyor. Bu bağlamda, BİSAV ile bir süredir istikşafi görüşmeler gerçekleştiren DESMÜD, değirmencilik sektörüne Balkanlarda katkı sunmak amacıyla BİSAV ile gelecekte faaliyetlerde bulunmak için ilk adımı attı. İki sivil toplum kuruluşu arasında “mutabakat zaptı” imzalanırken ortak çalışmaların geleceği de Ankara’da bulunan DESMÜD Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda tartışıldı.

 

DESMÜD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, Balkanlarla zaten kardeşlik bağlarının olduğunu belirterek Türk değirmenciliğinin bu coğrafyada bugüne kadar ciddi girişimleri olduğunu ifade etti. Dünyada değirmen sektöründe gelişen teknolojinin başını Türkiye’nin çektiğini ifade eden Demirtaşoğlu şöyle devam etti; “Dünyada kendi sektöründe Değirmencilik 4.0’ı kullanan Türkiye, Balkanlardaki teknolojinin gelişimine önümüzdeki süreçte de umarız ki büyük katkılar sağlamaya devam edecek bu çerçevede DESMÜD ve BİSAV bundan sonra iki coğrafya arasında önemli bir vazife görecektir.”

 

BİSAV Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Özkale ise Türkiye ve Balkanlar arasında köprü rolü oynayan bir sivil toplum kuruluşu olduklarına işaret ederek, tarihten kendilerine miras kalan kardeşliği daha da geliştireceklerini söyledi. Bunun yanında ticari faaliyetleri ivme kazanmasının ilişkilere olumlu etkileri olacağını vurgulayarak “Türk iş insanlarının böyle önemli sektörde dünya çapında liderlik yaptığını görmek son derece gurur verici. Değirmen sektöründe yapılan yıllık 1,62 milyar dolar ihracat gerçekten de altı çizilmesi gereken rakam. Buna inşallah biz de katkıda bulunmayı planlıyoruz. Birlikte iyi projeler hayata geçireceğiz, Türk iş dünyasının gelişiminde bir nebze de olsa katkımız olsa bile ne mutlu bize…” diye konuştu.