Paylaş:
28 Ağustos 2021
Paylaş:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı makamında gerçekleşen ziyarette, Başkanımız Sayın Zeki Demirtaşoğlu ve beraberindeki DESMUD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üyelerimiz Sayın Cemil Gazel, Sayın Mehmet Çınar, Sayın Mustafa Sarıca, Sayın Sami Pirinç, Sayın Görkem Alapala, Sayın Emre Bacak ve Sayın Fatih Zihar sektördeki güncel gelişmeler hakkında Bakan Varank’a bilgiler verilmiştir.

 

Toplantıda sektörün hammadde probleminden, yurtdışından ithal edilen değirmen makinalarının gümrük vergisine kadar birçok konu masaya yatırıldı.

 

Sayın Zeki Demirtaşoğlu:  “Sektörün ihtiyacı olan sac malzemeyle ilgili termin sürelerinin 3 ila 6 ay olması sebebiyle bu konuda en azından makine imalatçıları değirmenlerde kullandıkları sacın yurtdışına ihracatının önlenmesi için Türkiye’de ihracata ek gümrük vergisi konulabilir, böylece sac ihracatının önüne geçilmiş olur, çok daha katma değerli makinaya dönüştürüp makine ihracatı yaparak ülkemize çok daha fazla katma değer sağlamış oluruz” dedi.   Sayın Demirtaşoğlu; “gıda ile ilgili makine üreten sektörümüz, gıda ile temas eden parçaların ve sacların, normal sacın dışında iç aksamların paslanmaz çelik olması hasebiyle, yurt dışından gelen ve yurt içinde üretimi olmayan paslanmaz çeliğe neden ek vergi konulduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi. Konuşmasının devamında Sayın Demirtaşoğlu:  “Konulan yaklaşık %20’lik Vergi’nin yurtdışındaki rekabet şansımızı azalttığı ve rakiplerimizin karşısında %20 geriye düşmemizi sağladığı için ihracatımızı olumsuz yönde etkilemektedir, ihracat rakamlarını artırmak ve sözümüzü tutabilmek için bu anlamsız yere konulan paslanmaz çelikteki ek vergilerin acilen kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

 

Ülkemizde değirmencilik noktasında lisans düzeyinde bir okul bulunmadığını söyleyen Genel Başkan Demirtaşoğlu: “Hedeflerimiz doğrultusunda ABD’de bulunan değirmencilik okuluna benzer bir yapıyı ülkemizde “Değirmencilik Kampüsü” olarak kurmak istediklerini ve farklı seviyelerde uluslararası öğrenciler de dâhil değirmencilik, hammadde ve sektörel üretime ilişkin kurslar vermek istediklerini ve bu kampüsün içerisinde; yatakhanesi, yemekhanesi, hammaddesi, depolama sistemleri, üretim tesisleri, un fabrikası, yem fabrikası ve çıkan yarı mamul işlenerek mamul maddeye dönüşmesi için, pastacılık, ekmekçilik, makarnacılık, bisküvicilik hatlarının kurulacağını ve bunlara ilişkin kurs programlarının düzenleneceğini”  söyledi. Eğitim sonunda kursiyerlerin başarılı olmaları halinde aldıkları kurs ve eğitimlere istinaden sertifikaları bu kampüste DESMUD tarafından kendilerine takdim edileceğini,   böyle bir projeyi Bakanlığımızın da desteğiyle Ankara’da gerçekleştirmek istiyoruz ”dedi.

 

Sayın Bakanımız ise Ankara’da kurmak istediğimiz “Değirmencilik Kampüsüyle ilgili de uluslararası fonların buraya getirilmesiyle ilgili Bakanlık olarak konuya ilişkin birim amirleri vasıtasıyla destek sağlayacağının sözünü verdi.

 

Sayın Zeki Demirtaşoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca Değirmencilik ile ilgili 4 yıllık bir bölümün olmadığından konuya ilişkin daha önce YÖK’e gerekli müracaatlarımızı yaptık, 2017 yılında derneğimizin Milli Eğitim Bakanlığıyla bir protokol yapıp Konya, Gaziantep ve Çorum illerinde Meslek Liselerinin oluşturduğu Değirmencilik bölümünde okuyan öğrencilerimiz var ve hat safhada olan ara eleman ihtiyacımızın bir kısmını buradan karşılamaya çalışıyoruz dedi.  Sayın Bakanımız da alternatif olabilecek üniversitelerin isimlerini zikretti, buralarda 4 yıllık bir bölüm açılmasıyla ilgili Bakanlık olarak bizler de elimizden geleni yapacağız dedi.

 

Başkanımız Zeki Demirtaşoğlu “2020 yılında 2.2 Milyar dolar ihracat yapan sektörümüz, mevcut projelerimiz gerçekleştirilirse ve Bakanlığımızın da destekleriyle birlikte Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümü 2023’ün sonunda en az 4 Milyar dolarlık bir ihracat yapmayı hedeflemektedir ve kuracağımız “Değirmencilik kampüsü” ile ilgili yurtdışından çok fazla öğrenci geleceğini ve bu öğrencilerin de hem kurs alacağını hem de ülkemiz için birer kültür elçisi olacağını ifade etti.

 

Toplantı sonunda Yönetim Kurulumuz ve üyelerimiz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’a hediyelerini takdim ettiler.