Paylaş:
24 Ağustos 2020
Paylaş:

Genel Başkanımız Zeki Demirtaşoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Küresel bir sorun olan Covid-19 ülkemizde de etksini sürüdüyor diyerek açıklamasına başlayan Başkanımız; “Yıl başında belirlediğimiz hedeflerimize doğru ilerlerken hiç hesapta olmayan ciddi bir hastalıkla mücadele içerisine girdik. Bu süreçte kimi ülkeler büyük zarar görürken, ülkemiz gerçekleştirdiği tasarruflarla bu sıkıntılı süreci oldukça iyi yönetiyor. Ancak yurt dışına çıkışların kapatılması, bizim gibi ihracat yapan iş insanları oldukça etkili. Fakat bu süreçte ellerimizi bağlayıp oturmadık. Üretmeye ve ülkemize değer katmaya devam ettik” ifadelerini kullandı.

 

“Teşvikler bizleri rahatlattı”

 

Açıklamasını sürdüren Başkanımız Zeki Demirtaşoğlu; “Pandemi sürecinin başlamasının ardından, devlet yetkililerimiz bir dizi önlem paketi açıkladı. Bunlardan en önemlisi Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) oldu. Bizler istihdam yaratan kişiler olarak devletimizin bu tasarrufunu oldukça olumlu karşıladık. Çünkü, bu dönemde işlerimiz bir dönem durma noktasına gelmişti, ancak KÇÖ desteği bizlere ciddi anlamda nefes aldırdı. Biz istihdam yaratırken, hiçbir çalışanımıza kısa vadeli çalışan olarak bakmıyoruz. Amacımız hem ülke ekonomisine katkı sunmak hem de işsizlik konusunda devletimize yardımcı olmak” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye dünya genelinde ilk beşte”

 

Sanayi üretimi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Demirtaşoğlu; “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mevsim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran’da aylık yüzde 17.6 arttı. Türkiye, Sanayi Üretimi Endeksi Haziran ayı rakamlarına göre ise, Avrupa’da birinci sıra yer aldı. Türkiye’den sonra ikinci Macaristan üçüncü İspanya oldu. Açıklanan istatistiklere göre Türkiye, dünya genelinde en hızlı toparlanan ilk beş ülkeden biri oldu. Bu rakamlar bile ülke ekonomimizin ne kadar sağlam ve sağlıklı olduğunu gösteriyor” dedi.

 

“Ülkemiz ilerlemeye devam ediyor”

 

Türkiye’nin durumu ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkanımız; “Değirmen sektöründe dünyada lider konumda olan ülkemiz, yeni atılımlarla da dünyadaki yerini daha da sağlamlaştırıyor. Kimi ülkelerin yeni adımlarımızdan rahatsız olması da ülkemizin ne kadar iyi ve başarılı işler yaptığının bir göstergesidir. Bugün baktığımızda MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimizin ortaya çıkardığı 320 milyar metreküplük doğal gaz kaynağı sonrası konuşulanlar ülkemizin ne kadar doğru yolda olduğunu göstermektedir” dedi.