Paylaş:
04 Nisan 2020
Paylaş:

Genel Başkanımız Zeki Demirtaşoğlu, gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gıda ürünlerine ulaşmada herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak diyen Başkanımız Demirtaşoğlu; “Covid-19 ile mücadelede eden diğer ülkelerde yaşanan gıda krizi, bizim ülkemizde söz konusu bile değil. Bereketli Anadolu toprakları bugüne kadar bizi hiç aç bırakmadı. Bugün baktığımızda market raflarındaki doluluk oranı normal seviyelerde. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu başta olmak üzere, devletimizin ilgili kurum ve kuruluşlarımız ciddi bir çalışma yürütüyor ve fırsatçılara göz açtırmıyor” şeklinde konuştu.

 

“Gerekli görülmesi halinde çok kısa sürede fabrika kurabiliriz”

 

Ülkemizde bulunan bin 300 un, 710 yem fabrikasının aralıksız çalıştığını belirten Başkanımız Zeki Demirtaşoğlu; “Unlu mamule ulaşmada herhangi bir sıkıntımız olmadığı gibi besicilikle uğraşan insanlarımızın hayvanlarına yem verememesi gibi bir durum da yok. Çalışmalarımızı Covid-19 tedbirlerini alarak, insan sağlığı ve yaşamını her şeyin önünde tutarak büyük bir titizlikle sürdürüyoruz. Yeni fabrika kurmak isteyen girişimcilerimizin taleplerini eksiksiz karşılamaya devam ediyoruz. Bu süreçte kimileri menfaat elde etmek için çabalasa da biz DESMÜD olarak bu süreçte devletimizin ve milletimizin yanındayız. Bu anlamda da elimizi taşın altına koyup, tüm kalemlerimizi revize ettik” dedi.

 

“Bu günlerin de üstesinden geleceğiz”

 

Bu sıkıntılı süreç, gıda veya makine üretimini iç pazara ulaştırmada bizleri zorlamıyor, ancak ihracat konusunda sıkıntılarımız mevcut diyen Başkanımız; “Küresel bir tehditle karşı karşıyayız, şu an için ihracat sıkıntısı konusunda yapacak bir şeyimiz yok. Bizler ülkemize bugüne kadar olduğu gibi yarın da katma değer üretebilmek için yerli ve milli cihazlarımızı, makinelerimizi üretmeye devam ediyoruz. Her yıl ön gördüğümüz ihracat rakamlarını tutturan bir sektörüz, ancak bu yıl için koyduğumuz 2 buçuk milyar dolarlık hedefimize ulaşamayabiliriz. Tabi her şey bir yana, şu an için önceliğimiz bu virüs belasında ülkemizin bir an evvel kurtulması. Güçlü devletimiz bugüne kadar her türlü badireden milletinin feraseti ile kurtulmuş büyük bir devlettir. Milletimiz, bu kötü günleri de birbirine destek olarak, belirlenen kuralları göz ardı etmeden ve harfiyen uygulayarak üstesinden gelecektir” ifadelerini kullandı.

 

Gıda tüketimindeki artış ile ilgili de konuşan Genel Başkanımız; “Özellikle ana tüketim kalemi olan unlu mamüllerde yani; ekmek, makarna, pasta gibi gıda ürünlerinde ciddi bir artış var. Bu durum sadece ülkemiz için geçerli değil elbette, Avrupa’ya baktığımızda orada da yüzde 35’lere varan bir artış söz konusu. Unlu mamullere düşkünlüğü ile bilinen ve bu kültüre sahip bir milletiz. Bu anlamda son sürece bakarsak, yılda kişi başına düşen un tüketimi 160 kg iken şu an bu rakam biraz daha yukarılara çıkmış durumda” dedi.